Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

3ης Δεκεμβρίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και την αποδοχή της διαφορετικότητας, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας δεχθήκαμε την επίσκεψη των μαθητών και των εκπαιδευτικών της ΣΤ΄ τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου. Οι μαθητές και των δυο σχολείων συμμετείχαν: σε παιχνίδια γνωριμίας, δημιούργησαν κολάζ με μπαλάκια και έλαβαν μέρος σε βιωματικές δράσεις.

Μέσα από αυτές τις παιγνιώδεις δράσεις προσπαθήσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές κάνοντας γνωστές τις δυνατότητες, τις αδυναμίες και το δικαίωμα στην ισότητα των ατόμων με αναπηρία. Η ισότητα πηγάζει μέσα από τη διαφορετικότητα, θα πρέπει επομένως με σεβασμό, να καταπολεμήσουμε κάθε μορφή διάκρισης και αποκλεισμού των Ατόμων με Αναπηρία στην καθημερινότητάς μας.