ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021 το Ειδικό Δημοτικό Ηγουμενίτσας  στα πλαίσια προγράμματος  Erasmus+ KA201 ‘Student Transition in
Education Paths’ 2019-2022 της Διεύθυνση Π.Ε. Θεσπρωτίας για την χρήση του διαδικτύου  αφιέρωσε την ημέρα αυτή στην προώθηση της ασφαλέστερης, πιο υπεύθυνης χρήσης του internet και των νέων τεχνολογιών, ιδιαίτερα ανάμεσα στα παιδιά. Στόχος είναι η ανάληψη της ευθύνης από όλους για τη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου για όλους.

Αφυπνίσαμε  τους μαθητές μας σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις όπως προβολή βίντεο (από το safer internet, savemitsos.gr και διαφημίσεις που  προβάλλουν τον αρνητικό αντίκτυπο που έχει κάποιες φορές η λανθασμένη χρήση του), παρουσίαση power point ( όπου έγινε εκτενής αναφορά της έννοιας του διαδικτύου,τις υπηρεσίες που μας προσφέρει, τα θετικά του και τον αρνητικό αντίκτυπο  που έχει η λανθασμένη χρήση του), δημιουργία ποιήματος και τραγούδι για το Safer Internet. Εν συνεχεία  τα παιδιά συμμετείχαν σε quiz τύπου τηλεπαιχνίδι με σωστές και λάθος απαντήσεις, θεατρικό παιχνίδι με δράσεις, διαλόγους , παγωμένες εικόνες, στοά συνείδησης και χορό όπου τους δόθηκαν συγκεκριμένες ιστορίες και λέξεις για να χτίσουν την θεατρική αυτή διαδικασία. Στο τέλος οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, η πρώτη ζωγράφισε πως φαντάζονται τον άγνωστο που κρύβεται πίσω από chat-rooms και άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ενώ η δεύτερη έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή με τα διάφορα μέρη/συσκευές. Σε όλους δόθηκε να κόψουν την μάσκα του «Άγνωστος» και ένα φυλλάδιο με οδηγίες ως προς τι πληροφορίες επιτρέπεται ή όχι να δίνουν στο διαδίκτυο.

Η δράση αυτή αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο, αλλά και ένα καλύτερο διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη και δημιουργικά.