ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα  ατόμων με αναπηρία, μαθητές και προσωπικό   του σχολείου μας, βασισμένοι στο Παραμύθι το “Κάτι Άλλο” της  Κάθριν Κέιβ δημιουργήσαν φιγούρες  από τα σκίτσα του Κρις Ρίντελ για να αναδείξουν  την διαφορετικότητα συμβάλλοντας στην ευαισθητοποίηση και αποδοχή από την κοινωνία.

Έτσι δημιουργήθηκε ένα εργαστήρι παραγωγής φιγούρων, σε συνεργασία με μαθητές από το Β Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας, που μετέτρεψαν και παρουσίασαν  την καυστικά απλή ιστορία  “Κάτι Άλλο”   της Κάθριν Κέιβ, αλλά τόσο αληθινή, να ζωντανεύει με υπέροχο τρόπο μέσα  από το  ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ !

“Δεν ανήκεις εδώ. Δεν είσαι σαν κι εμάς. Είσαι κάτι άλλο”. “Το Κάτι Άλλο” προσπαθεί με κάθε τρόπο να μοιάσει με τους άλλους. Αλλά, ό,τι κι αν κάνει, το μόνο που καταφέρνει είναι να δείξει πόσο διαφέρει από αυτούς. Τότε εμφανίζεται το Κατιτί και του ζητάει να γίνουν φίλοι. Αλλά “Το Κάτι Άλλο” δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το Κατιτί τού μοιάζει σε κάτι.

Παρακολουθούν το βίντεο.
Φτιάχνουν φιγούρες,

Πάντα με μέτρα προστασίας Covid- 19 για να είμαστε υγιής !